217. Manažerský klub

Rusko přestává být důvěryhodným partnerem

Již několik měsíců sleduje svět dramatický vývoj událostí na Ukrajině, která se dočkala řady politických i hospodářských změn a čelí agresivnímu postupu ze strany Ruska. To kvůli okupaci Krymu a ukrajinské válce mění svou tvář v očích Evropanů i USA. Tyto strany dle slov Luboše Palaty, zahraničního zpravodaje MF Dnes, pomalu ale jistě ztrácejí důvěru k ruskému obru. Jak jsou ale vlastně touto situací ovlivněny ukrajinské podniky? Jak se s boji vyrovnává východ Ukrajiny? Z osobní zkušenosti na toto téma hovoří Pavel Cesnek, manažer společnosti Lugansktěplovoz v Luhansku. Oba dva zástupci své komentáře prezentovali při příležitosti 217. setkání Pražského manažerského klubu, jehož organizátorem je Česká manažerská asociace.

I když se dle slov Luboše Palaty již několikrát v historii podařilo vztahy Západu a Ruska restartovat, nyní i v případě optimistického výhledu bude opětovné navázání důvery trvat velmi dlouho. Ke vzniku jistých pochyb v tomto směru přispělo již počáteční odmítnutí podepsání dohody o strategickém partnerství ze strany Ruska, které mělo vést hlavně k upevnění partnerských vztahů se Západem a k samotné modernizaci Ruska. K tomu však nedošlo a pozornost se dále přesunula na Ukrajinu, která se stala žhavým ohniskem současného konfliktu mezi Ruskem a EU. Diskutované navázání Ukrajiny na EU považovalo Rusko za nepřípustné zasahování do postsovětského prostoru, se kterým mělo jiné plány. Zároveň evropská politika spočívající v rozšiřování demokratického prostředí, zajištění základních lidských práv, boji proti korupci, nebyla a není pro Rusko a jeho politické tažení prioritou. Pokud by se evropské standardy v rámci východního partnerství, ve kterém Ukrajina figuruje jako klíčový hráč, rozšířily, utrpěla by celá ruská politická garnitura. Ukrajina je tedy nyní vnímána jako středobod jednání mezi EU a Ruskem.

g217Zleva: Ivo Gajdoš, Luboš Palata a Pavel Cesnek

Jak vyplynulo z dalších komentářů Palaty představa evropského života bez Ruska nabývá na svých obrysech a určitě se nemůže považovat ve střednědobém horizontu za zcela nereálnou. Případné navázání na Ukrajinu se pro evropské hospodářství jeví určitě jako ekonomicky potenciální. Ukrajina je schopna produktovat velký nadbytek potravin a má značně rozvinutý průmysl pro úspěšné působení na evropském trhu. Naopak pro další jednání s Ruskem je třeba změnit úhled pohledu a vnímat ruskou velmoc jako možného konkurenta nikoliv jako partnera.

 

Podniky na východní Ukrajině trpí

Pan Cesnek dodává, že díky své závislosti na ruském trhu jsou ukrajinské firmy jakýmkoliv zásahem proti této zemi vysoce zranitelné. Situace se začala vyhrocovat již v momentě, kdy se objevila oscilace výroby mezi Evropou a Ruskem. Poté odstartovala přímá obchodní válka – Rusové zastavili dodávky z Ukrajiny a začali rozvíjet své kapacity na svém trhu. Už v tento okamžik ukrajinský průmysl utrpěl. Boje, které na východě Ukrajiny probíhají, mají tedy z mnoha hledisek negativní dopad na veškerý podnikatelský vývoj.

Například v luhanské oblasti, kde Pavel Cesnek působí, nyní ekonomika stojí – nevyrábí se například mléko, protože nejsou zdroje. Obchody jsou prázdné nebo rozkradené, lidé opouštějí území a přestávají docházet do práce. Přímo v podniku Lugansktěplovoz, který se specializuje na produkci lokomotiv, se musela výroba zastavit, protože byla vybombardována trafostanice, která zajišťovala napájení. Přibližně 55 % zaměstnanců podniku z oblasti odjelo. Luhansk je dnes dle slov Cesneka město duchů.

g217bCelou fotogalerii naleznete zde

Jediné, co si zdejší obyvatelé přejí, je nastolení klidu a míru. Kdo se o to zaslouží, není pro ně prioritní. Snaží se ignorovat nesváry mezi separatisty a vládními jednotkami. Usmiřování však bude běh na dlouhou trať.

Více informací o Pavlu Cesnekovi v článku zde.

Text: Zuzana Chmelíková