Klub mladých manažerů

Klub mladých manažerů ČMA byl v roce 2016 pod vedením Václava Lišky aktivní v mnoha oblastech. Dal podnět k provedení výzkumu mladé generace, který zpracovala členská agentura IPSOS. Lukáš Sábl, člen výboru klubu, uspořádal ve spolupráci s Klubem vzdělávání manažerů ČMA cyklus seminářů s názvem Jak eliminovat rizika a být úspěšný na začátku podnikání. Na konci roku Václav Liška předal vedení klubu novému předsedovi, kterým se stal Vilém Vrba z brněnské společnosti Unifer. Položili jsme mu dvě otázky, abychom zjistili, co plánuje na rok 2017.

Klub mladých manažerů ČMA funguje již řadu let, nyní se však chystá na novou etapu. Jak tato etapa bude podle Vás, jako nového předsedy klubu, vypadat? Co se chystá?

Jedním z velkých témat, které je pro management aktuální, je mezigenerační znalostní transfer. Mladí lidé mají schopnost myslet “out of box”, hltají trendy, vidí svět bez klapek na očích, ale mnohdy se nechají unést a zapomenou, že je dobré mít v plné rychlosti zaplé bezpečnostní pásy. Oproti tomu zkušení matadoři mnohdy vidí úskalí ještě dříve, než zařadí jedničku. Proto mnohdy ani nevyjedou. Naším cílem je vytvořit prostředí, kde se budou moci oba světy propojit a kde mladí manažeři získají prostor načerpat zkušenosti od svých seniorních kolegů. K tomu bude sloužit, kromě odborných akcí, které máme v plánu pořádat, i mentoringový program XY Transfer. V jeho rámci dojde k propojení velmi talentovaných mladých manažerů s jejich seniornějšími protějšky, kteří manažerům z generace Y pomohou předat své zkušenosti, zatím co si sami omladí svůj náhled na svět.

Co podle Vás potřebují mladí juniorní manažeři k tomu, aby měli předpoklady být úspěšnými a mohli dále profesně růst?

Odvahu a chuť na sobě pracovat, pokoru a zdravý etický základ. Všechny tyto věci spolu navzájem souvisí. Častokrát jsme už slyšeli, jak je důležité na sobě neustále makat, zlepšovat se, drát se po výkonu. Ovšem stejně důležité je uvědomit si, proč to vše děláme a jaký můžeme mít dopad na naše okolí. Manažeři mají na svět kolem sebe výrazně větší vliv než ostatní profese. Právě proto by s touto silou měli zacházet obezřetně a s pokorou. Vše se nám dříve či později vrátí jako bumerang. Budeme-li se na svět dívat jen skrze výkonnostní tabulky, ukazatele růstu a zapomeneme přitom být lidští a humánní, dříve nebo později to schytáme i s úroky – na zdraví, ve vztazích, ve společenském odsouzení – a to se samozřejmě odrazí i na naší kariéře. Proto se domnívám, že by právě mladí manažeři, kteří mají dlouhou kariéru před sebou, měli ve svém jednání vytvářet a vidět hlubší smysl. Jedině tak mohou dosáhnout toho, čemu se říká udržitelný růst.

Na setkání a vaše nápady se těší

Vilém Vrba
předseda Klubu mladých manažerů ČMA